MP3 Çaların hayatımıza girişi

Mp3 günümüzde kabul görmüş neredeyse tek ses yazılımıdır. İlk başlarda sadece bilgisayarlarda dinlenebiliyorken walkman benzeri müzik çalan aletlerde dinlenebilmesi 1995 yılında Winplay3 adlı müzik çalarla startını vermiş oldu. Kasetli walkmanlar dan kısa süre sonra CD çalar taşınabilir cihazlar piyasa çıktı fakat popülerliğini kısa sürede yitirmiş ve mp3 çalar piyasaya çıkmıştır. Mp3 teknolojisinden önce ses dosyalarının kaliteli olabilmesi için oldukça büyük boyutlarda olması gerekliydi. O zamanda kullanılan sıkılaştırma teknolojileri ile ses kalitesinde büyük kayıplar meydana gelmekteydi.  Mp3 den önce müzik dosyaları wav formatındaydı.

MP3 çalar ile tanışma vakti gelmişti

Teknoloji hızla gelişiyordu ve hayatımıza yeni teknoloji ürünleri girmeye başlamıştı. Mp3 çalar devri hatırlarsınız hepimizin hayalini kurduğumuz mp3 çalarlar artık hayatımızda yer edinmeye başlamıştı. Ses kaliteleri oldukça yüksek fakat saniyelik ses dosyaları bile oldukça yüksek yer kaplıyordu. Bu nedenle yüksek sıkıştırma ve aynı zamanda ses kayıplarının en az olduğu formatları geliştirilmesi ihtiyacı doğdu. Bunun için birkaç şirket çalışmalara başladı. Bir alman şirketi olan Fraunhofer-Gesellshaft’ın çalışanları bu formatın mucitleridir diyebiliriz. Bu şirket mp3 çalar yapmaya çalıştı fakat başarılı olamadılar. 1997 yılında Tomislav Uzelac tarafında mp3 playback motoru AMP icat edildi. Fakat ticari olarak bir değer kazanmadı. Bundan birkaç sonra Dmitry Boldyrev ve Justin Frankel AMP dosyalarını Windows içine taşımayı başardılar. Sonucunda winamp adı verilen küçük, bedava mp3 çalar ortaya çıkmış oldu. Winamp’ın Windows içinde büyük uyumluluk sağlaması ve kulanım kolaylığı bu programı popüler yapmayı başardı. 90’lı yıllarda neredeyse tüm PC’lerde winamp bulunmaktaydı. Bu programın başarısı ile Windows’un tümleşik medya oynatıcısı olan Windows media player ın yapılan gelişmeler ile mp3 dosyalarını etkiler hale gelmesine yol göstermiş oldu.

Mp3 o kadar popüler hale geldi ki şirketler taşınabilir mp3 çalarlar üretmeye başladı. Farklı model ve markalarda mp3 çalar çılgınlığı başlamış oldu. Bu cihazların ilki güney Kore’de SaeHan bilgi sistemleri tarafından 1998 yılında piyasaya sürülen MPMAN oldu. 1999 yılında ise Compaq 1200 şarkıyı depolayabilen pJB 100 piyasaya sürüldü.  2001 yılında apple IPod’u tanıttı. 5 GB’lık saklama kapasitesi ile sektörde devrim yaptı. Diğer çalarlara göre daha küçük yapısı ve kolay kullanılır ara yüzü ile bu sektörün liderliğini kaptı. Mp3 artık standart hale gelince IPod ve diğer rakipler video oynatıcı özelliği getirerek daha üst sürümlere geçiş yaptılar. 2003 yılında cep telefonları ve bu formatlar birleştirilince cep telefonlarında mp3 formatlı şarkılar dinlenebilir hale geldi hatta telefon zil sesleri olarak kullanılabildi.

You may also like...

Bir cevap yazın